Prihlásenie

zvolensko  23. August 2012, 02:36
t_20120816Masarykov_dvor21148908

Vo Vígľaši rekonštruujú Masarykov dvor

Masarykov dvor v obci Vígľaš v časti Pstruša v okrese Detva, kde za prvej Československej republiky trávil voľný čas vtedajší prezident T.G. Masaryk a najmä jeho dcéry, sa rekonštruuje. Spoločnosť Agrosev Detva, ktorá je už niekoľko rokov vlastníkom areálu, získala na časť projektu obnovy príspevok z eurofondov.

Ako pred časom povedal TASR riaditeľ Agrosevu Martin Malatinec, na prvú časť projektu získali približne jeden milión eur. Peniaze pôjdu na rekonštrukciu dvoch hospodárskych budov, v ktorých vznikne penzión, reštaurácia a kongresová sála.
Obnovu celého jazdeckého a športovo-rekreačného areálu však odhaduje na asi 7 miliónov eur. “Chceme tam postupne vybudovať nielen reštauráciu a kongresovú sálu, ale aj jazdecký areál, koniareň a postaviť aj rybníky a teda prinavrátiť dvoru jeho pôvodný účel,” uviedol Malatinec.
To znamená obnoviť chov koní, upraviť pre nich výbeh, ako aj priestor pre športové súťaže. Vodná veža uprostred by mala slúžiť ako vyhliadková. V areáli by mala byť aj predajňa výrobkov historických remesiel a tiež prevádzka na výrobu ovčieho syra.
Súbor architektonicky zaujímavých budov, ktoré pri prejazde obcou pútajú pozornosť každého návštevníka, by sa mal zvonku úplne zachovať.
Areál s poltuctom stavieb postavili na prelome 19. a 20. storočia. Najprv bol v držbe maďarskej šľachty, po vzniku prvej republiky ho spravoval štát. Po druhej svetovej vojne bol v správe štátneho majetku. Ešte v 60. rokoch minulého storočia tam chovali kone, tzv. lipicany. Dvor využívali naposledy v 90. rokoch poľnohospodári.
Prvý československý prezident Masaryk mal na Slovensku tri letné sídla. Známe sú najmä Topoľčianky a Bystrička pri Martine, kde sa najviac zdržiaval. Dnes len málo ľudí vie, že tretie sídlo mal práve na statku v Pstruši.

(TASR)

Ďalšie obrázky:

  • 2807201122100392705